Tervetuloa mukaan JyPK-JJK juniorien toimintaan!


JyPK-JJK juniorit järjestää toimintaa, jonka tavoitteena on mahdollistaa harrastaminen mahdollisimman monelle ja eri tarpeisiin
Harrastajille on tarjolla kaksi polkua: Ikäkausijoukkueet ja harrasteryhmät (Futisklubi, Kortteliliiga, Perhefutis, aikuisten futisklubi)
Molemmilla poluilla toiminta ja sisällöt ovat seuran johtamia ja suunnittelemia ja valmentajat on koulutettu ja perehdytetty tehtäväänsä.




Ikäkausijoukkueet

Jalkapalloharrastus ikäkausijoukueissa on jalkapallotaitojen opiskelun lisäksi monipuolista kasvua tukevaa toimintaa ja parhaimmillaan täynnä elämyksiä. Ikäkausijoukkuetoiminnassa. Joukkueen mukana oleminen edellyttää sitoutumista joukkueen toimintaan ja tavoitteisiin.
Järjestämme syksyn 2026 aikana mukaan lähtemisestä kiinnostuneille mahdollisuuksia tutustua toimintaan seuraavasti:

Poikien joukkueet ja 2014 tai sen jälkeen syntyneet tytöt
- tarkempaa tietoa tulossa. tiedustelut:
junioripäällikkö Teemu Kujala, 044 5656536, teemu.kujala@jjk.fi (2018-2014 synt.)
valmennuspäällikkö mikko Manninen mikko.manninen@jjk.fi (2013 ja vanh,)
harrastekoordinaattori Jere Knaapila jere.knaapila@jjk.fi, 0503383793

JyPK15-16 (2015-16 syntyneet tytöt)
maksuttomat tutustumisharjoitukset: 17.8.- 5.10. klo 17:15 -18:15 Mankolan koulu, tekonurmi
Ilmoittautuminen ja lisätiedot:
Mirja Kattilakoski - 0400-254704
Kaisa Nyrhilä - 0405925693
JyPK15jojo@gmail.com

JyPK 17/18 (2017-18 synt. tytöt)
maksuttomat tutustumisharjoitukset torstaisin 13.8.- 3.9. klo 16:15-17:30 ja 10.9.- 8.10. klo 17:15-18:30 Viitaniemen liikuntapuistossa.
Ilmoittautuminen ja lisätiedot:
Kuuluvainen Veera, Joukkueenjohtaja, veera.kuuluvainen@gmail.com, 0407782514
Salla Laura, Joukkueenjohtaja, laura.salla@panchovilla.fi, +358408604857

JyPK 19/20 (2019-21 synt. tytöt)
maksuttomat tutustumisharjoitukset torstaisin 13.8.- 3.9. klo 16:15-17:30 ja 10.9.- 8.10. klo 17:15-18:30 Viitaniemen liikuntapuistossa.
Ilmoittautuminen ja lisätiedot:
Kytölä Minna, Joukkueenjohtaja, minnasus(at)gmail.com
Syväoja Heidi, Joukkueenjohtaja, heidi.syvaoja(at)gmail.com, 0407457119




Harrastepolku


Harrastepolun futisklubisryhmissä pääsee mukaan jalkapalloharrastukseen, jossa pääosassa on pelaamisen ja liikunnan ilo.


Perhefutis 2 - 4 vuotiaille

Perhefutis on lapsen ja aikuisen yhteinen harrastus, joka tarjoaa mahdollisuuden liikuntataitojen kokeiluun mukavassa ympäristössä.Mukaan voi tulla matalalla kynnyksellä kuka vain ja milloin vain.


Kortteliliiga 5 - 10 vuotiaille

Kortteliliigassa harjoituksia järjestetään kerran viikossa ja harjoituksissa opetellaan jalkapallo- ja liikuntataitoja pelien, leikkien ja kisailujen avulla. Opitut taidot pääsevät testiin sitten yhteisissä pelipäivissä. Mukaan voi lähteä kaikki halukkaat riippumatta siitä onko aiempaa jalkapallokokemusta.


Futisklubi 9 - 15 vuotiaille

Futisklubi on jalkapalloharjoittelua ja pelaamista 9-15v. lapsille/nuorille kaksi kertaa viikossa ympäri vuoden. Toiminnassa korostuu oppimisen ja pelaamisen ilo ja monipuolinen liikunta. Mukaan voi tulla matalalla kynnyksellä kuka vain ja milloin vain. Futisklubissa ei osallistuta viralliseen kilpailutoimintaan. Pelaaminen järjestetään harjoitustapahtumien yhteydessä ja muutamissa pelitapahtumissa kauden aikana.


Aikuisten Futisklubi

Aikuisten Futisklubi on kaikille avoin jalkapallotreeni johon on helppo tulla mukaan - olitpa sitten vasta-alkaja tai jo aiemmin harrastanut.


Seniorien Futisklubi
Senioreiden Futisklubi/jalkapallokoulu on kaikille avoin ryhmä olitpa sitten vasta-alkaja tai jo aiemmin pelannut. Treenit koostuvat alkulämpästä, perustaito-osiosta ja pelistä.


Soveltava jalkapallo - Nuoret
Soveltava jalkapallo - Aikuiset
Tervetuloa kaikki kiinnostuneet!


Lisätietoja ryhmistä saat seuran Harrastekoordinaattorilta, Jere Knaapilalta (jere.knaapila@jjk.fi)






JyPK-JJK juniorien ikäkausijoukkuetoiminnassa toiminta rakentuu ajatukselle neljästä ikävaiheesta, joilla on omat erityispiirteensä.

5v5 ikäkausijoukkueisiin otetaan kaikki halukkaat mukaan (jos joukkueen koko ei estä). "INNOSTUSVAIHEEN" toiminnassa painottuu vauhti ja yrittäminen sekä monipuolinen liikkuminen ja lajiharjoittelu. Lisätietoa ja yhteystiedot 5v5 ikäkausijoukkueiden sivuilta (2026: 2017 ja myöhemmin syntyneet).

8v8 pelin vaihe on JJK:ssa "oivallusvaihe" . 8v8 (2026: 2016 - 2014 synt.) ikäkausijoukkueissa mukana olevilta pelaajilta odotetaan sitoutumista joukkueen harjoitteluun ja jo syttynyttä paloa harjoitteluun ja pelaamiseen.

Vanhempien junioreiden 11v11 vaiheessa, (kaudella 2026: 2013 - 2008 syntyneet) harjoituksia on paljon ja toiminta vaatii vahvaa sitoutumista.

Lue lisää pelaajakehitystoiminnastamme: pelaajakehitys = valmennuslinja. Vaiheiden vastuuhenkilöt



Tervetuloa mukaan!